• DARBEYİ LANETLİYORUZ!


KAMUOYU AÇIKLAMASI


DARBEYİ LANETLİYORUZ!


    Ülkemizin bütün halkları 15 Temmuz gecesi hain bir grubun tertiplediği askeri bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu hain grup devletin askeri gücünü kullanarak millete ve milletin seçtiği meşru yönetime el koymaya kalkışmış; hükümeti ve bütün kamu üst düzey görevlilerini bertaraf etmeye kalkışmıştır. Bu arada halkın üzerine ateş açarak korkunç bir katliam gerçekleştirmiştir. Öncelikle bu kalkışmayı tertip ederek vatana ve millete ihanet eden bu zavallıları şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. 

    Diğer taraftan halkımız seçimle işbaşına getirdiği hükümetine ve bütün yöneticilerine sahip çıkarak meydanlara dökülmüştür. Ülkemizin dört bir yanında meydanları dolduran, İstanbul'daki köprüleri ve TRT'yi kurtarmak için büyük fedakârlık gösteren aziz halkımızı ve onlara yardımcı olan diğer kolluk kuvvetlerimizi tebrik ediyoruz.

    Ülkemizin birlik ve beraberliğine tuzak kuranlar ve dış güçlerle işbirliğine tevessül ederek maşa gibi kullanılanlar bertaraf edilmiştir. Dünya darbeler tarihinde bir ilk olan bu olayda halkımız cesaret ve samimiyetini ortaya koymuş ve tankların üzerine çıkmıştır. Halkımız meydanları çapulculara bırakmayarak sürekli olarak milletimizin tepesinde döndürülen darbe kılıcını bir daha çıkmamak üzere tarihin derinliklerine gömmüştür. Daha önce de benzeri kalkışmalar içinde bulunan bu eli kanlı darbeci çetenin hiçbir kutsalının olmadığı da açıkça görülmüştür.

    Mardin Artuklu Üniversitesi olarak bu samimiyeti gösteren değerli senato üyelerimiz ve meydanlara koşan bütün kardeşlerimiz ve çalışanlarımızla Cumhurbaşkanımızın ve hükümetin yanında olduğumuzu ifade eder, desteğimizin devam edeceğini  kamuoyuna saygıyla sunarız.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü