• Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın Aday Öğrencilere Mesajı

 

 

Sevgili Aday Öğrenciler,


Öncelikle 2016- 2017 Öğretim yılına hoş geldiniz. Sizleri LYS’de elde ettiğiniz başarıdan dolayı kutluyorum. Sizleri Mardin'de ve Mardin Artuklu Üniversitesi'nde görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

 

Bu yıl itibariyle 2000'den fazla öğrencinin üniversiteye katılmış olması, Mardin’e ve Mardin Artuklu Üniversitesine yeni bir renk katmış olacaktır. Türkiye’nin muhtelif bölgelerinden Mardin'e gelmek suretiyle, Mardin Artuklu Üniversitesi'ni tercih ettiğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyor, Mardin'de huzur bulacağınıza Mardin Artuklu Üniversitesinde mutlu bir öğretim yılı geçireceğimize gönülden inanıyorum.


Mardin'de öğrenci olmanın sizler için çok farklılıklar arz edeceğini şimdiden müjdeliyor ve Mardin de farklı bir toplum ile karşılaşacağınızı bilmenizi istiyorum.


Muhtemelen çoğunuz bölgenin insanısınız ama bölgenin dışından gelen öğrenci kardeşlerimizin Mardin'de farklı bir toplum ile karşılaşacaklarını söyleyebilirim. Kürt’ün, Arap’ın, Türk’ün ve Süryani’nin ve bu dilleri konuşan farklı din ve mezheplere mensup olan insanların bir arada olduğunu göreceksiniz ki bu Türkiye’nin mozaiğini yansıtmaktadır.


Türkiye’nin mozaiğini yansıtan Mardin şehrinde en güzel örnek olarak birlikte yaşama özelliğinin sergilendiğini göreceksiniz. Bu özellik üniversitenin bünyesinde yaşandığı gibi, şehirde yaşanan sosyolojik bir iftihar ve tarihimizin renkli bir mirasını yansıtmaktadır.


Mardin Artuklu Üniversitesinde göreceğiniz dört yıl veya bir kısmınızın iki yıl içerisinde alacağı eğitimin sizlere en kaliteli şekilde aktarılacağına inanıyorum. Öğretin üyesi arkadaşlarım da bu konuda gayretli olacaklarını ve sahip oldukları deneyim, bilgi birikimlerini sizlerle paylaşacaklarını temin ediyorum.


Üniversitemiz içerisinde ideolojiniz, inancınız, yaşama felsefeniz ne olursa olsun artık sizler Artuklu Üniversitesi'nin öğrencilerisiniz ve bizler de Artuklu Üniversitesi olarak kardeşlik, barış, huzur ve güven içerisinde yaşama ve yaşatma arzusunu taşıyoruz.


Yönetim olarak, iki yılda üniversitemizde yaşanmış olan huzuru, sevgiyi, kardeşliği ve barışı hissediyor, görüyoruz. Önümüzdeki öğretim yılında ve daha sonraki yıllarda da bunun aynı şekilde devam edeceğine inanıyoruz.


Öğrenciler arasında bütün farklılıklara rağmen, mozaik gibi renkler arz etmenize rağmen kardeşçe yaşayacağınıza, birbirinizi seveceğinize, birbirinizi takdir edeceğinize; hiç kimsenin kimseye baskı yapmadan, hiç kimse ideolojisini, anlayışını mezhebini ve dinini herhangi bir şekilde diğerlerine dayatmadan kardeşçe birlikte yaşamanın tadını çıkarmaya çalışacağınıza inanıyorum. Farklı olduğunuzu biliyor, fakat bu farklılıkların Artuklu Üniversitesi bünyesinde erimesini temenni ediyorum.


Sevgili gençler, sizler artık üniversiteli oldunuz. Farklı bir eğitim ve öğretim dönemine başladınız ve hayatınızın yeni bir noktasında artık lise de olduğu gibi ezbere dayalı öğretim anlayışını kenara bırakarak bir akademisyen gibi davranmayı, araştırıcı olmayı, proje yürütmeyi, hocalarınızla birlikte bilime yenilikler katmayı kendinize ilke edinmeli ve bu bilinçle akademik hayata adım atmalısınız.


Bizler, siz değerli öğrencilerimizin mümkün mertebe kitap okumasını, araştırma yapmasını ve sürekli olarak kitaplarla meşgul olmasını arzu ediyoruz.


Gayet tabii ki dinlenmek eğlenmek sizin hakkınız, bu konuda da bize düşen ve bizim yapmamızı istediğiniz herhangi bir husus hasıl olursa, üniversite olarak sizlere yardımcı olmaya hazır olduğumuzu şimdiden ifade etmiş olalım.


Aynı şekilde hocalarınızla olan ilişkilerinizin son derece büyük bir saygı ve sevgi içerisinde olmasını arzu ediyorum. Toplumları ayakta tutan en önemli hususlardan biri de karşılıklı saygı ve sevgidir. Hocalarımızın göstereceği sevgiye, merhamet ve şefkate karşı sizlerin de aynı şekilde hocalarınıza değer vermesini, saygı çerçevesinde derslere devam etmesini ve artık lise öğrencileri gibi değil bir üniversiteli gibi davranmasını bekliyorum.


Araştıran, okuyan, ürün ortaya koyan ve bunun yanında da projeler üreten bir akademisyen adayı olmanızı ümit ediyorum. Sadece iki yıl veya dört yıllık bir eğitim ile yetinmeyiniz. Ön Lisans öğrencilerimizin Dikey Geçiş Sınavı(DGS) ile kendi bölümlerini Lisans düzeyinde tamamlanmasını, aynı şekilde Lisans öğrencilerimizin de mutlak surette de dil öğrenimlerini geliştirerek, Yüksek Lisans ve Doktora yapmalarını kendilerinden bekliyorum.


Üniversitemiz öğrencilerinin çalışkan olmalarını, kütüphaneyi, kitabı sevmelerini ve kitaplarla meşgul olmalarını arzu ediyorum.


İktisat Fakültemize gelen öğrencilerimizin yarın Türkiye’nin iktisadını düzenleyecek yetkin bireyler olarak yetişmelerini istiyorum.


Mimarlık Fakültemize gelen öğrencilerimizin ‘Mardin’in tarihi dokusunu en iyi şekilde bir mimar olarak nasıl koruyabilirim’ veya ‘Türkiye’ye Mardin mimarisini nasıl anlatabilirim’ duygusu içerisinde mesleklerini öğrenmeleri ve icra etmelerini temenni ediyorum.


Görevimin yanında, Dekanı olduğum İslami İlimler Fakültesinin %100 Arapça öğretim yapılmasından mütevellit, öğrencilerimizin bilhassa Arapçaya büyük önem vermelerini ve mutlak suretle bu dili çok iyi öğrenip iyi bir akademisyen olarak yetişmelerini arzu ediyorum.


Edebiyat Fakültemizin birimlerinde okuyan tüm bölüm öğrencilerinin tamamının geleceğin iyi bir akademisyeni ve iyi bir sosyal bilimcisi olmasını diliyorum.


Fakülte bünyesinde yeni açmış olduğumuz Süryani Dili ve Edebiyatında okuyan öğrencilerimize, Mardin’in bir özelliğini yansıtan bu antik dili iyi öğrenmelerini tavsiye ediyorum.


Türkiye’de ilk defa lisans düzeyinde Süryani Dili ve Edebiyatı üniversitemizde açıldı. Bilindiği üzere lisans düzeyinde Kürt Dili ve Edebiyatı da bu üniversitede açılmıştı. Şimdi Arap Dili Edebiyatı, Kürt Dili Edebiyatı ve Süryani Dili ve Edebiyatının var olduğu bir üniversite, gerçek manada Mardin’i yansıtan bir üniversitedir. Şehir Merkezinde ve kırsal kesimlere de yaşayan Mardin halkının çoğunluğunun bu üç dili biliyor olması da Mardin’in kültür ve dil zenginliğini ortaya koymaktadır.


Dil Bölümlerinde okuyan öğrencilerimizin, bu alanda akademik çalışmalar yapmalarını bekliyor, ama bunları yaparken de hiçbir ırkın diğer bir ırka üstün olmadığını kabul etmesini, hiç kimsenin başkasına tahakküm etmeye hakkı olmadığını bilerek, Süryanisi, Arabı, Kürdü, Türkü ile bütün etnik grupların birlikte yaşama kültürünü zenginleştiren bir akademisyen tarzıyla olayları ele almasını arzu ediyorum.


Bu vesile ile yeni öğretim yılında, geleceğe bizimle hazırlanacak öğrencilerimize tekrar hoş geldiniz diyorum. Üniversitemizin diğer mensup öğrencileri ile birlikte hepinize teşekkür ediyor, sizleri Allah'a emanet ediyorum.

 

 

 

 


Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Ahmet AĞIRAKÇA