• “Unutturulan Zafer: Kutü’l-Amâre” Sempozyumu için hazırlıklar devam ediyor

 

Mardin Artuklu Üniversitesinin ev sahipliğinde Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM) ve Bağcılar Belediye Başkanlığı işbirliği ile 28-29 Nisan’da Mardin’de gerçekleştirilecek. Kutü’l-Amâre Sempozyumu’nun hazırlıkları büyük bir hızla devam ediyor.

 


I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunun zor şartlar ve imkânsızlıklar içerisinde Çanakkale’den sonra İngilizlere karşı kazandığı ve bir İngiliz tümeninin bütün birliği ile beraber esir alındığı eşsiz bir zafer olan Kutü’l-Amâre Zaferi’nin 100. Yılı münasebetiyle düzenlenecek uluslararası sempozyuma yurtiçinden ve yurtdışından tarih, Ortadoğu ve siyaset araştırmaları alanında uzman birçok bilim adamının katılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın da katılımının beklendiği ve iki gün sürecek uluslararası sempozyumda“Birinci Dünya Savaşı Döneminde İngilizlerin Kürtlere Yönelik Politikaları”, “Kutü’l-Amâre Kuşatması’na Giden Yolda Osmanlı’nın Selman-I Pak Zaferi”, “1916 Kutü’l-Amâre Zaferi: Komutanlar Ve Harekâtın Sonuçları” gibi konu başlıkları 5 oturum halinde bütün yönleriyle ele alınacak.

İnsanlık tarihi boyunca, barışın ve hoşgörünün her zaman hayat bulabildiği nadir şehirlerden biri olan Mardin’de, Müslüman dünyasının ittihadına esas teşkil edecek noktaya işaret eden bir sempozyumu Artuklu Üniversitesi olarak düzenlemekten dolayı memnun olduğunu belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, “Ev sahipliğimizde düzenlenecek Kutü’l-Amâre” Sempozyumu; medeniyet köklerimizle güçlü bir bağ kurup onu yeniden üreterek ihya etme noktasında üniversite olarak üstlendiğimiz misyonun da bir ifadesidir” dedi.

Küresel güç odaklarının kendi menfaatlerinin temini için farklılıkları kaşıyarak, iç buhranlar yaratarak;  ekonomik, siyasal ve askeri anlamda ülkeleri işgal etme ve sömürme yoluna gittiklerine dikkat çeken Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, buna en güzel cevabı Müslüman Osmanlı Ordusunun, Çanakkale gibi diline, ırkına, memleketine bakılmaksızın Irak'ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı Kutü’l-Amâre Zaferi’yle verdiğini ifade etti.

Farklı dilllerde simültane tercüme hizmetinin sunulacağı “Kutü’l-Amâre Zaferi’nin 100. Yılı münasebetiyle 1. Dünya Savaşında Irak Cephesi Sempozyumu” 28-29 Nisan 2016 tarihlerinde Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilecek.

 
picture

1