• ADOB MARDİNLİ SANAT SEVERLER İLE BİR ARAYA GELİYOR

ADOB MARDİNLİ SANAT SEVERLER İLE BİR ARAYA GELİYOR


 Mardin ilk defa bir Operete ev sahipliği yapacak.


“Bohçacı Mardin’de”


Ankara Devlet Opera ve Balesi, Üzeyir Hacıbekov'un ünlü eseri, “Arşın Mal Alan” adlı opereti, 29 Kasım 2014 Cumartesi günü, saat 19.00'da Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde Mardin Valiliğinin değerli katkılarıyla, AKM Artuklu Üniversitesi Mardin Merkez Salonu'nda Mardinlilerle buluşturuyor.


“Arşın Mal Alan” operetindeki baş karaterler Asker ve Gülçehre özgürlüğe, demokrasiye ve hür düşünceye önem veren karakterlerdir. 

Kendi kaderlerini belirleyebilmek ve evlenecekleri kişiyi kendileri seçmek için çeşitli hilelere başvuran Asker ve sert, otoriter babasına karşı koyma cesaretini gösteren Gülçehre'nin; karışan ve komik hale gelen olaylar zincirinde yaşadıkları aşkın anlatıldığı eser herkesin ilgisini çekecek bir kurguya sahiptir.


Operet kültüründeki en önemli eserlerden biri olan “Arşın Mal Alan (Bohçacı)” opereti birçok dile çevrilerek büyük ün kazanmıştır. Dünyanın bir çok noktasında sahne almış ve 1937’de filme çevrilmiştir.


Azeri Besteci Üzeyir Hacıbeyov tarafından bestelenen Hafız Guliyev tarafından sahneye konan iki perdelik operetin metin uyarlaması Şenol Tanlınlı’ya, orkestra şefliğini Burak Şatana’ya dekoru Yusuf Toker’e ere Kostüm uyarlaması Aydın Çınar’a Koro şefiliğini Mustafa Erdoğan’a, Koreografisi Deniz Çığ, Işığını Emin Saraçoğlu yapmaktadır. Eserin solistliğini ise Esin Talınlı, Emrah Sözler, Mine Kurtoğlu, Serkan Kocadere, Sim Tokyürek, Bülent Ateşoğlu, Murat Akar, Tuğba Mankal yapmaktadır.


Tüm Mardin halkının ücretsiz olarak izleyebileceği ilklerin yaşanacağı bu özel gece 29 Kasım 2014 Saat 19:00’da AKM Artuklu Üniversitesi Merkez Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi 

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

picture

1

picture

2