• Artuklu Öğrencisinden Uluslararası Başarı

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama Bölümü 2. sınıf öğrencisi Serhat KAYA 27-30 Ocak tarihlerinde İstanbul TÜYAP Fuarı’nda düzenlenen Uluslararası Mutfak Olimpiyatları’nda büyük bir başarıya imza atarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

 

Dünyanın önde gelen aşçıları arasında yakınlaşmayı sağlamak amacıyla düzenlenen Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’ne dünyadan ve Türkiye’den çok sayıda şef ve yarışmacı katıldı. Mardin’de Gastronomi Meslek Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Mardin’nin yöresel  yemeklerinin tanıtımı için hazırlanan Türkiyenin en kampsamlı gastronomi projesi  AB tarafından kabul edilmişti.

 

Mardin’de 3 aydan beri uygulanan Avrupa Birliği Hibe Projesi kapsamında mutfak ve gastronomi bilimi üzerine eğitim alan, Mardin’de Gastronomi Meslek Eğitiminin Geliştirilmesi Projesinin Koordinatörü Şef Süleyman Engin koordinatörlüğünde, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama Bölümü 2. sınıf öğrencisi Serhat KAYA’nın da aralarında bulunduğu 5 aşçı İstanbul’da  orijinal Türk Mutfağı kategorisinde Mardin’i temsil etti.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Ahmet AĞIRAKÇA, uluslararası başarısıyla Mardin’e dönen Serhat KAYA’yı makamında ağırlayarak kendilerine başarılı çalışmalarından dolayı tebrik belgesi verdi.

 

Mardin’in  İlk defa uluslararası bir yemek olimpiyatına katılmış olması ve Mardin’e aftedilen başarının MAÜ öğrencisi tarafından temsil ediliyor  olmasını gurur verici bulan AĞIRAKÇA, Tarihsel süreçte birçok medeniyete  ev sahipliği yapan Mardin’in gelişimi ve kültürünün  tanıtılmasına Üniversite olarak  katkı sağlamanın  memnuniyet verici olduğunu sözlerine ekledi.

 

İstanbul TÜYAP Fuarı’nda düzenlenen, Türkiye ile birlikte  36 ülkenin gastronomi bölümü öğrencilerinin katılıdığı  yarışma da, JNT-5 Süslü Kutlama Pastası kategorisinde gümüş madalya alan Serhat KAYA;

 

“Mardin mutfağını İstanbul’da hakkı ile temsil ettiğimize inanıyorum. İlk defa uluslararası bir olimpiyatta yarıştım. Mardin’in eşsiz Mezopotamya mutfağını  en güzel sunumumuzla birleştirip şampiyonadan derece ile  ayrılmak benim ve Üniversitem adına gurur vericidir.” dedi.

 

                                                                                                                                                                  

     Mardin Artuklu Üniversitesi                 

                                                                                      Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü         

picture

1

picture

2

picture

3

picture

4

picture

5