• Artuklu Üniversitesinden Cumhuriyet tarihinde bir ilk

Son dönemlerde altyapı ve akademik alanlarda gerçekleştirdiği atılımlarla adından sık sık söz ettiren Mardin Artuklu Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi bünyesinde "Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü açarak,Türkiye tarihinde bir ilke daha imza attı.


Lisans düzeyinde açılan yeni bölüme öğrenci alınması noktasında öğretim üyesi istihdamı için çok ciddi çalışmaların başlatıldığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, farklı dil ve lehçelerin konuşulduğu bir ülkede var olan kültürel zenginliğe, bilimsel perspektifle hayatiyet kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.


Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Süryani Dili ve Kültürü’nün araştırılması ve geliştirilmesi noktasında birçok çalışma ve bilimsel etkinlikler yaptığını vurgulayan Rektörümüz, Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında bulunan Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalında tezli ve tezsiz Yüksek Lisans Programlarının aktif olduğu bilgisini verdi.


Rektör Prof. Dr. Ağırakça, Akademik bir kurum olarak etkin bir şekilde çok dilli ve çok kültürlü kültürler havzası oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, 
 

“Sahiplendiğimiz ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde hayata geçirdiğimiz “Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümü” Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasında yaşayan Süryanilerin kültürel zenginliğinin daha da gelişerek yok olmasının önüne geçecek bir teminattır” ifadelerini kullandı.


Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında faaliyet gösteren Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın çalışmalarına da değinen Rektörümüz,


“Hazırlık sınıfı, Ders yılı ve Tez aşaması olmak üzere 3 yıl süren Süryanice Tezli Yüksek Lisans programı içerisinde gramer, kültür, tarih, araştırma teknikleri ve teoloji ve felsefenin bir arada verildiği detaylı bir müfredat işlenmektedir. Hazırlık ve Ders yılı aşamasını bitiren Tezli Yüksek Lisans öğrencilerimizden 12 tanesi tez aşamasına geçmiş olup her biri alanında ilk olan tez çalışmalarına başlamış bulunmaktadır” dedi.


Mardin Artuklu Üniversitesi    
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
 

picture

1

picture

2