• Artuklu Üniversitesi’nden Öğretmen Adaylarına Pedagojik Formasyon Eğitimi

Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde var olan Eğitim Bilimleri Bölümü tarafından, öğretmen adaylarını yetiştirmeye yönelik “Pedagojik Formasyon Programı”  kapsamında eğitim verilecek.


Artuklu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Vahap Özpolat’ın verdiği bilgiye göre ; “Üniversitelerde Akademik Teşkilât Yönetmeliği” ne uygun şekilde 2010 yılında, Edebiyat Fakültesine bağlı kurularak akademik teşkilatlanmayı tamamlayan Eğitim Bilimleri Bölümü’nün 2016-2017 öğretim yılında da 11 öğretim üyesiyle birlikte “Pedagojik Formasyon Eğitimi” vereceği öğrenildi.


Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programının 19 Eylül 2016 tarihinde başlayarak mezun öğrenciler için Şubat 2017 öğretmen atamalarına yetiştirilmesi ve son sınıf öğrencilerine ait programın ise, lisans akademik takvimle uyumlu bir şekilde yürütülüp KPSS 2017 öncesi bitirilmesinin planlandığını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Pedagojik Formasyon eğitimini alacak öğretmen adaylarının yerleştirme işleminin akademik başarı ortalamasına göre yapılacağını ifade etti.

 

Akademik başarı ortalamasına  dayanarak kayıt yapmaya hak kazanan1000 adayla ilgili olarak bilgi veren Rektör Ağırakça, adayların Öğretmenliğe Atanmaya Esas Olan 24 farklı alanda tam donanımlı sınıflarda eğitim alacağını söyledi.

 

Prof. Dr. Ağırakça, öğretmen adaylarına, eğitim ve öğretim için sahip olmaları gereken öğretmenlik becerilerinin kazandırılması noktasında“Pedagojik Formasyon Programı”  derslerinin seçkin ve alanında uzman öğretim üyeleri tarafından verileceğinin altını çizerek: 


“Verdiğimiz bu eğitim sayesinde öğretmen adayları,öğretmenlik fikrini uygulamaya geçirme konularında bilgi ve beceri edinmektedirler. Bu eğitimle,öğretmenlik becerilerinin kazandırılması, yaygınlaştırılması ve öğretmen adaylarının potansiyellerini gerçekleştirilmelerine imkân sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.


Harran üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolü kapsamında verilecek olan pedagojik formasyon eğitimine Şırnak üniversitesinde de öğrenim gören son sınıf öğrencilerine de kontenjan ayrıldığı bildirildi.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

picture

1

picture

2

picture

3