• Mukaddime, DOI Numarası Veriyor…

Dergide yayınlanan makaleler artık DOI Numaralı!

 

Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yayınlanan Mukaddime Dergisi, ULAKBİM DergiPark kapsamında sağlanan DOI numaralandırma sistemini kullanmak için gerekli kriterleri yerine getirdiğinden 2014 yılı itibariyle yayınlanan tüm makalelere DOI numarası vermektedir.

 

21. yüzyılın ISBN numarası olarak nitelendirilen DOI (Digital Object Identifier - Sayısal Nesne Tanımlayıcı), online ortamda bulunan bir fikri mülkiyeti ya da parçasını tanımlayan bir numaradır. DOI günümüzde özellikle yurt dışında yayın yapan birçok dergi makalesinde bulunmaktadır. Bu numara sayesinde ilgili makale uluslararası zeminde kesin ve kalıcı olarak tanımlanmakta ve erişimi kolaylaşmaktadır. Bu sistemde, dijital ortama aktarılan herhangi bir çalışmaya, nereye taşınırsa taşınsın araştırmacının yayın hakkında fazla bir şey bilmesine gerek kalmadan, DOI numarası üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlanabilmektedir. 

 

Dinî, felsefî, tarihî ve sosyo-kültürel bağlama odaklanan özgün çalışmalarla bilime en üst düzeyde katkı sağlamayı arzulayan Mukaddime Dergisinde yayınlanmış tüm makalelere http://mukaddime.artuklu.edu.tr web sitesinden erişebilirsiniz. Ayrıca web sitesinden giriş yaparak yeni sayılar için makale gönderebilirsiniz.