• Rektör Ağırakça’nın Nevruz Bayramı mesajı

“Baharın gelişiyle birlikte doğanın dirilişini müjdeleyen, arınmayı ve yenilenmeyi ifade ederek umut dolu başlangıçlara simge olan“Nevruz Bayramı” yüzyıllardır bu geniş coğrafyada kültür zenginliğinin paydasında birleşen halklar tarafından coşkuyla kutlanarak; içerdiği derin anlamlarla barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan güçlü davetinen güzel ifadesi haline gelmiştir.


Sevgi, barış ve uzlaşma gibi değerlerin önemini hatırlatan bir bayram olan “Nevruz” la birlikte tabiatın;renk şölenini oluşturan çeşitlilikleri bir bütün halinde gözler önüne sermesiyle ortaya çıkan manzara,farklılıkların sosyal hayata kattığı zenginliği de anımsatmaktadır.


Bu çok kültürlü medeniyetler şehrinde hoşgörü, karşılıklı saygı ve anlayışı ilke benimseyen hemşehrilerimiz, tarih boyunca birbirine manevi bağlarla kenetlenerek, ortak sevinç, umut ve kederleri paylaşmış geçmişinden aldığı bu kuvvetle geleceğe daha da güvenle bakmaya devam edeceklerdir.


Bu duygu ve düşüncelerle, başta Mardinlihemşerilerimolmak üzere, ortak kültür coğrafyamızda yaşayan tüm halkların Nevruz Bayramını en içten duygularımla kutluyor; huzur, barış ve mutluluğun egemen olduğu daha güzel günlerin başlangıcı olmasını diliyorum"


Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Ahmet Ağırakça

picture

1