• Uygulamada Tam Not Aldılar

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencileri, eski PTT binasının restorasyonu tamamlanarak faaliyete geçen ‘Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Tesis ve Uygulama Oteli’nde   uygulamalı ders niteliğindeki ilk konuklarını ağırladı.

 


Üniversite tarafından Mardin’in tarihi dokusuna uygun olarak  tadilat ve restorasyonu tamamlanan eski PTT binası, çeşitli eğitim hizmetlerinde bulunmak ve aynı zamanda vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hizmete giren ‘Sosyal Tesis ve Uygulama Oteli’nde Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencileri ilk uygulamalarını yaptılar.


Turizm Yüksekokulu öğrencileri tarafından Sosyal Tesis ve Uygulama Oteli’nin otantik mimarisinin eşliğinde Mardin’in geleneksel lezzetlerinin sergilendiği uygulama niteliği taşıyan Programa, Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, İdari Yöneticiler  ve Öğretim Üyeleri katıldı.


Mezopotamya coğrafyasına ait çeşitli lezzetlerin  Artuklu Üniversitesi mutfağında işlenerek hem bölgenin yemek kültürüne katkı sağlayacağını, hemde üniversite olarak bölgenin yemek miras geleneğini  tüm dünyaya tanıtma noktasında deneyimli sektör elemanı yetiştirilmesinin  önemli olduğunu söyleyen  Ağırakça;


“Üniversitemiz  çok kültürlü ve pek çok uygarlığın köklü tarihsel ve kültürel birikimlerini miras almış bir bölgede konumlanmıştır. Bu birikimin yaşatılması ve üzerine yeni yorumların yeni tadların eklenmesi ile nesillere aktarılması noktasında Üniversite olarak büyük katkılar sunmayı hedefliyoruz ve bu çalışma ile Mardin de  turizm olgusuna büyük destek sağlıyor ve turizm ile eğitimi birleştiriyoruz ” dedi. 


Artuklu Yüksekokulu tarafından  düzenlenen  bu etkinlik ile MAÜ ‘Sosyal Tesis ve Uygulama Oteli’ mutfağının faaliyete geçtiğini ve Yüksekokul öğrencilerinin  teorik olarak almış oldukları eğitimlerini bu sayede pratiğe dökme fırsatı bulacaklarını  belirten Ağırakça, bölge kültürüne  has olarak hazırlanan yemeklere de  tam not verdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

picture

1

picture

2

picture

3

picture

4

picture

5